Hogyan készülj fel a kisállat-felügyeletre: Minden, amit tudnod kell
Szeretnél kutyákra vagy macskákra vigyázni? Ahogy mondani szokás, a szerencse a felkészültnek kedvez, ezért érdemes előre átgondolni, mire lesz szükséged, és milyen kérdéseket érdemes feltenned a gazdiknak, ha ezzel szeretnél foglalkozni.
Mérlegeld a helyszínt: nálad otthon alkalmas-e a környezet az állat felügyeletére, vagy inkább csak a gazdi otthonában tudod ezt megtenni? Esetleg mindkettő megoldható?
Miután ezt eldöntötted, írd bele a bemutatkozásodba! Írj a tapasztalataidról, esetleges különleges készségeidről, hiszen ezek mind segítenek abban, hogy megtaláld a hozzád illő kedvenceket.
Ne felejtsd el megemlíteni a következőket:
- Tapasztalat: Milyen állatokkal van már tapasztalatod? Milyen fajtájú, méretű kutyákkal foglalkoztál?
- Lehetőségek: Mikor és hol tudsz vigyázni az állatra? Csak pár órára, napközben, esetleg éjszakára is? Nálad, a gazdinál? Egy napra vagy akár több napra? Van otthon másik állatod vagy kisgyermeked?
- Képességek: Csak felügyeletet vállalsz, vagy sétáltatást, játékot, etetést, alapvető vezényszavak gyakorlását, szőrzetápolást is?
- Fontos kérdések: Mit kell mindenképp tudnod az állatról, mielőtt rábíznak?
Ha az otthonodban vállalsz felügyeletet
Ha saját otthonodban leszel az állattal, akkor kicsit készítsd elő a terepet, főleg, ha nincs állatod, akivel együtt élsz.
1. Legyen elég hely a mozgáshoz és játékhoz. Egy nagyobb kutyának nyilván több tér kell, mint egy kisebb fajtának vagy egy macskának.
2. Készülj számára nyugodt pihenőhellyel. Még a legmozgékonyabb állatoknak is szükségük van saját kis kuckóra. Egy cica például szeret magasabb helyeken elbújni, míg egy kutyának jó szolgálatot tehet egy ismerős fekhely vagy takaró.
3. Nézz körül a környéken, hol lehet jól sétáltatni. Sok városban vannak kutyafuttatók, parkok vagy árnyékos sétányok, ezek igazi kincset érnek egy hosszú séta során.
Tipp a Bébicsősz.hu-tól
Ha nem szeretnél csak unottan sétálgatni a lakótelepi házak között, használd ki az internet erejét, és nézd meg, merre van a legközelebbi kutyafuttató a környékeden! A kutyákat könnyebben le tudod mozgatni, és a séták is sokkal élvezetesebbek lesznek.
4. Gondold át az utazást is. Van autód, amivel el tudod hozni az állatot a gazditól, valamint visszavinni? Ha igen, mindenképp említsd meg a profilodban. Ha nem, akkor a legtöbb esetben a gazdi fogja megoldani valahogy a szállítást.
5. Másokkal élsz együtt? Fontos, hogy a veled élők – legyenek azok családtagok, lakótársak vagy akár háziállatok – is fel legyenek készülve az új vendégre. Ha kisgyerek vagy más állat van a lakásban, írj róla őszintén a bemutatkozásodban. Vannak olyan négylábúak, akik nem viselik jól más élőlények közelségét, így ez lényeges információ lehet a gazdinak.
6. Találj ki közös programokat! Sokan nem csak azért kérnek segítséget, hogy valaki szemmel tartsa néha a kisállatot, hanem azért is, hogy foglalkozzanak velük. Érdemes utánanézned, milyen játékokat, elfoglaltságokat lehet bevetni, hogy jól érezze magát.
7. Legyen kéznél az alapfelszerelés. Hogy mit hoz a gazdi, és mit kell neked biztosítanod, az mindig megbeszélés kérdése, de nem árt, ha van otthon pár tartalék dolog. Például etető- és itatótál, takaró, póráz, alomtálca (macskákhoz) vagy pár játék.
Szükséges felszerelések listája a felügyelethez
Akár te, akár a gazdi gondoskodik a kellékekről, jó ötlet, ha van kéznél egy lista azokról a dolgokról, amikre szükség lehet, így biztosan nem felejtesz el semmit, különösen akkor, ha hosszabb időre vállalod a felügyeletet.
- Etetésre vonatkozó információk – mennyi ételt kapjon, milyen gyakran, és mikor kell etetni.
- Etető- és itatótál – cicáknál akár ivókút is szóba jöhet.
- Jutalomfalatok – a jó viselkedésért.
- Játékok – hogy ne unatkozzon.
- Gyógyszerek – ha van bármilyen kezelése, ne feledkezz meg róla!
- Fekhely, kutyaház vagy takaró – hogy legyen hol pihenni.
- Nyakörv (gazdi elérhetőségével ellátott bilétával)
- Hám, póráz, szájkosár
- Kutyapiszok zacskók, alomtálca és alom (macskákhoz)
- Állatbarát tisztítószerek – a tisztaság és higiénia érdekében.
- Családi otthon biztonsága – ajtók, kerítések, zárak állapota.
Hasznos tippek arra az esetre, ha a gazdinál vigyázol az állatra
1. 🏠 Ismerd meg a házat: Járd be a lakást, hogy átlásd, milyen feladatok tartoznak rád, és pontosan hol találod meg, amire szükséged lesz.
2. 🔑 Bejárat és kijárat: Melyik kulcs hova való? Néhány ajtót nehezebb nyitni, így érdemes még a gazdával együtt kipróbálnod a zárakat, hogy ne kerülj kellemetlen helyzetbe.
3. 🌱 Egyéb feladatok: Segíthetsz-e valamiben a gazdinak az állat ellátásán kívül? Például virágok locsolása? És ha igen, milyen gyakran?
3. 🌱 Egyéb feladatok: Segíthetsz-e valamiben a gazdinak az állat ellátásán kívül? Például virágok locsolása? És ha igen, milyen gyakran?
4. 🐶 Az állat alapvető szükségletei: Ételtál, itatótál, zacskó a kutyapiszokhoz – hol találod őket? És ha elfogynak, honnan tudsz pótolni?
5. 🚫 Tiltott zónák: Fölmehet a kanapéra? Bemehet a nappaliba? Kimehet az erkélyre? Kinti vagy benti tartású az állat? Ezeket is mindenképp tudnod kell!
6. 🧹 Tisztítószerek: Még ha nem is takarítani mész, mindig benne van a pakliban, hogy fel kell takarítanod valamit az állat után, vagy össze kell porszívóznod a szőrt.
7. 🗑 Szemetesek: Szelektíven gyűjtik a hulladékot a háztartásban? Ha társasházban laksz, jó tudni, hol vannak a legközelebbi kukák.
8. 💻 Internet: Ha szükséged van rá, kérd el a WiFi jelszót.
9. 🏞 Tipp a környékről: A gazdik ismerik a legjobban a környéket, szóval kérdezd meg, hova szoktak sétálni járni, hol van kutyafuttató, vagy van-e kedvenc útvonaluk.
10. 👪 Szomszédok: Van a szomszédnak egy kutyája, aki nem viseli jól, ha másik állat van a közelben? Esetleg egy kóbor macska szokott átjárni? Ezeket is jó előre tudni.
Mit kérdezz meg a gazditól?
Előfordulhat, hogy a gazdi elfelejt megemlíteni olyan információkat, amelyek számodra nagyon fontosak lehetnek. Ezért jó, ha a szükséges kérdéseket elteszed a tarsolyodba, hátha valamelyik nem kerül elő magától.
Alapvető információk
- Kor és fajta: Hány éves az állat? Fajtatiszta, vagy menhelyről örökbefogadott keverék?
- Egészségi állapot: Szed valamilyen gyógyszert? Van valamilyen allergiája?
- Kapcsolattartás: Szeretné a gazdi, ha küldenél képeket vagy videókat a kisállatról? Milyen gyakran számít beszámolóra, és mikor jobb, ha nem zavarod?
- Fontos elérhetőségek: Mi az állatorvos telefonszáma? Kit hívj sürgős esetben (pl. közeli családtag)?
- Alapvető szükségletek: Milyen az állat etetési, ivási, ürítési szokása? Van-e valamilyen szokatlan viselkedése ezekben?
- Napi rutin: Hogy néz ki egy átlagos napja? Mikor kel, mikor alszik el, mikor szoktak sétálni menni?
- Étkezés: Milyen gyakran eszik? Mit adj neki (száraz táp, konzerv, hús, stb.)? Mit szeret vagy mit nem szeret? Van speciális étrendje? Van olyan étel, amit nagyon szeretne, de nem ehet?
Tudtad?
Vannak gazdik, akik nyers étrendet preferálnak kedvencüknek. A leggyakrabban használt változat a nyersetetés. Ha ilyennel találkozol, és otthon szeretnéd folytatni az etetést, szükséged lesz egy kis szabad helyre a fagyasztóban, mivel ez az étrend fagyasztott hús kiolvasztásán alapul.
Az állat viselkedése és természete
- Fizikai állapot és aktivitás: Mennyire energikus? Szüksége van sok mozgásra, futkározásra, vagy egy egyszerű séta is kifárasztja? Ha kutyáról van szó: húz-e sétánál, elszokott-e szaladni?
- Személyisége: Hogyan reagál a simogatásra? Szeret összebújni, vagy inkább távolságot tart? Fel lehet-e venni az öledbe? Egyedül elalszik, vagy ott kell lenned mellette?
- Hangadások: Vannak-e sajátos hangjai bizonyos helyzetekben? (Pl. a cica csak akkor nyávog sokat, ha éhes, vagy amikor porszívózol?)
- Egyedi szokások: Van-e valami furcsasága? Például szereti, ha minden ajtó nyitva van, vagy zavarja, ha telefonálsz?
- Érzelmek: Mitől fél? Mi vált ki belőle agressziót? Mi az, ami megnyugtatja vagy örömet okoz neki?
- Neveltség, taníthatóság: Milyen parancsszavakat ismer? Nevelt, vagy még tanul? Volt már rá példa, hogy agresszívan viselkedett vagy megharapott valakit?
- Szocializáció: Milyen környezethez szokott hozzá? Hogyan viselkedik idegenekkel, más állatokkal, gyerekekkel.
A kommunikáció kulcsfontosságú
Minden család más, más szabályokat követnek, más körülmények között élnek, és minden állat is egyedi. Ezért nagyon fontos, hogy nyitottan kommunikálj, merj kérdezni, mesélj a tapasztalataidról, és egyeztess a szabályokról. Így tudod biztosítani, hogy mindenki – te, a gazdi és a kisállat – jól érezze magát, és megtaláld azt a felügyeleti formát, ami a legjobban passzol hozzád.